0536 284 56 61 - info@marinaveteriner.com

Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?

Distemper hastalığı halk arasında köpek gençlik hastalığı adıyla bilinir. Bu hastalık son derece bulaşıcı ve ölümcül seyretmektedir. Paramyxovirüs adlı bir virüsün ortaya çıkardığı bir viralhastalıktır. Aşılanmamış yavru ve yetişkin köpeklerin hepsi bu hastalığa yakalabilir. Bundan dolayı veteriner hekiminizin önerdiği şekilde küçük dostlarımızın aşılarını düzenli yaptırılması büyük önem arz etmektedir. Özellikle yavru köpeklerin karma gençlik aşılarının tekrar dozlarının düzenli yapılması gerekmektedir. Beylikdüzü Marina 7/24 Acil Veteriner Kliniğinde aşı randevularınız düzenli olarak hasta yakınlarımıza bildirilmektedir. 6 aylık yaşa kadar yavru köpeklerde hastalığın seyri daha şiddetli ve ölümcül seyreder. Nasıl bulaşır; Hasta köpeklerden aerosol(hapşırık,öksürme,tıksırma) gibi yollarla bulaşabilir.Hasta köpeklerin dışkısıyla direkt temas yoluyla bulaşma yaygındır.Ve diğer doğal salgılar(idrar,tükürük) ile de bulaşma gerçekleşmektedir. Yeni doğanlarda köpeklerde ise hastalık anneden yavrulara geçebilmektedir. Belirtiler; Hastalık 5 farklı formu vardır.Dolayısıyla birçok belirtisi olabilir.(Göz,SindirimSistemi,SolunumSistemi,SinirSistemi,Deri) -Kusma -Hapşırma -Öksürük -İshal -Kaslarda seğirmeler(Sinir sistemi formunun ciddi bir belirtisidir.Özellikle uyku halinde arka bacak kaslarında seğirmeler gözlemlenebilir.) -Tikler -Halsizlik -İştahsızlık -Ateş -Felç -Burun Akıntısı -Gözlerde kızarıklık ve akıntı -Deride kepeklenme,burun mukozasında kalınlaşma,ayak tabanında kalınlaşma görülebilir. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekiminizi arayınız.Bu hastalıkta en önemli durum erken teşhis ve hızlı tedavidir.İyileşme sürecini en doğru en hızlı şekilde sağlayan yol erken bir şekilde veteriner kliniğine getirmenizdir. Tedavi ve Korunma Bu hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur.En önemli tedavi metodu destekleyici tedavi ve virüs e karşı özel bağışıklık sistemini kuvvetlendiren antikorların kullanılması mühimdir.Yaklaşık tedavi iyileşme süreci 1 haftadır. En etkili yöntem düzenli aşı yapılmasıdır.Aşı sağlıklı köpeklere yapılabilir.Distemper hastalığı geçiren köpeklere aşı yapılmaz.Yavrulara 6 haftalık yaştan sonra herhangi bir sağlık problemi tespit edilmez ise ilk aşılamalar başlanır.3 ya da 4 karma aşı yavrulara tekrar doz olarak bağışıklığın uygun derecede sağlanması için yapılır. Gerek distemper hastalığı gerekse diğer tüm hastalık vakalarında uygun tedavi programlarının sağlanması gerekmektedir. Yukarıda açıklanan belirtilere rastlanılması durumunda da en kısa zamanda 7/24 çalışmakta olan ve gerekli tüm laboratuvarlara sahip olan 7/24 acil veteriner kliniği Marina Veteriner Kliniğine danışmanız ve düzenli veteriner hekim kontrollerinin yapılması önem taşımaktadır.
Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?
Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?
Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?
Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?
Köpek Gençlik Hastalığı (Distemper) Nedir?
MARİNA VETERİNER KLİNİĞİ Kavaklı Mahallesi Yeşilyurt Caddesi Kavaklı Konakları F- Blok No:42 F/3 Beylikdüzü / İstanbul (Gül Yapı Kavaklı Konakları Altı) Gsm: 0536 284 56 61 E-posta: info@marinaveteriner.com Web: www.marinaveteriner.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Bizi Arayın